Ugljan
Prostorno najveće mjesto na otoku s dugogodišnjom turističkom tradicijom od preko 60 godina, smjestilo se sa svojih devet zaseoka na sjeverozapadnom dijelu otoka (Čeprljanda, Lučino Selo, Batalaža, Sušica, Gornje Selo, Muline, Guduće, Fortoština, Varoš) u više pitomih uvala od kojih se po ljepoti ističe uvala Ćinta, Suha, Mostir i Južna luka.
Naselje i lučica, 10 km sjeverozapadno od Preka; 1.024 stanovnika (popis stanovništva 2021. godina). Gospodarska je osnova poljodjelstvo, vinogradarstvo, maslinarstvo, voćarstvo, ribarstvo i turizam. Na regionalnoj je prometnici koja prolazi uzduž otoka. Manje jahte mogu pristati uz unutrašnju stranu lukobrana u Mulinama; sidrište za veće brodove nalazi se jugoistočno od lučice. Spomenici iz doba rane antike, villa Rustica, kasno antički mauzolej, ostatci starokrščanske bazilike te monumentalni gospodarski objekt iz 1. st. za preradu ulja u uvali Muline svjedoče o ranom boravku čovjeka na ovom prostoru.
Na rtu, koji sa sjeverne strane zatvara uvalu Mostir, nalazi se stari franjevački samostan iz 1430. godine sa jednobrodnom gotičkom crkvom iz 1447. godine. U klaustru su uzidani zanimljivi romanički kapiteli. U mjestu je više ljetnikovaca zadarskih plemićkih obitelji. Uz uvalu Batalaža otkriveni su ostaci rimske vile. Jugoistočno od sela, na uzvisini Kuranj, nalaze se ostaci pretpovijesne gradine.
Uz pregršt predivnih pješčanih i kamenitih plaža, Ugljan nudi i bogatu gastronomsku ponudu u nekoliko lokalnih konoba i restorana.
Ugljan - galerija
Čeprljanda
Čeprljanda je prvi u nizu zaseok mjesta Ugljan ukoliko se kreće iz smjera trajektne luke u Preku prema Ugljanu. Smatra se da je ime dobila po biljci koju domaće stanovništvo naziva „Čeprlj“. Biljka cvjeta u proljeće, a karakteriziraju je dugi tanki listovi sa mesnatim izdankom. Nad Čeprljandom nadvila su se brda Straža te Mali i Veliki Kuranj sa kojih puca predivan pogled na ovaj zaseok, ali i na cijelo mjesto Ugljan. Čeprljanda je poznata po najdugovječnijoj fešti na otoku – Čeprljandskoj fešti koja seže u daleku 1979. godinu, a održava se prve subote u mjesecu kolovozu.
Čeprljanda
Lučino Selo
Centar mjesta Ugljan je zaseok Lučino Selo. U ovom zaseoku možete pronaći poštu, ambulantu, župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije, ured turističke zajednice, razne restorane, barove i trgovine. Lučino Selo krasi pješčana plaža Mostir u kojoj je, zbog položaja na kojem se nalazi i njenog oblika, more uvijek stupanj ili dva toplije nego na drugim plažama na otoku. Pored plaže Mostir nalazi se najznačajnije zaštićeno kulturno dobro mjesta Ugljan, samostan i crkva sv. Jeronima.
Lučino Selo
Batalaža
Samo kilometar od centra mjesta Ugljan smjestio se zaseok Batalaža. Dvije glavne plaže u zaseoku čine uvalu Batalaža idealnu za cjelodnevno ljenčarenje i opuštanje uz more. Ako odlučite vrijeme prikratiti ronjenjem u uvali, na dnu mora, ćete pronaći kotač mlina koji se u prošlosti nalazio u toj uvali. O popularnosti Batalaže i u ranije doba govore nam pronađeni ostatci rimske vile koja je građena u doba Rimskog carstva, a služila je kao mjesto odmora, druženja i opuštanja.
Batalaža
Sušica
Sušici slobodno možemo dati nadimak „zaseok kampova/kampirališta“. Naime, na udaljenosti od 1,5 km nalazi se čak 5 kampova. U centru zaseoka nalazi se plaža sa koje se pruža otvoren pogled prema pučini. Zbog razvedenosti obale i položaja Sušice jednino što se vidi sa plaže je ogromno morsko prostranstvo. Iskustvo je to koje oduzima dah. Budući je Sušica geografski poprilično otvorena i bez prirodnih zaklona, vjetar do zaseoka stiže u punoj jačini što posebno dolazi do izražaja zimi kada orkanska bura primora Sušičane da ostanu u toplini svojih domova.
Sušica
Gornje Selo
Gornje Selo je zaseok koji će poželjeti istražiti svaki zaljubljenik u povijest i prirodu. U zaseoku se nalazi dvorac „Beršić“ koji je u 17. stoljeću dao izgraditi veleposjednik Califfi. Dvorac je bio upravljan od obitelji Beršić (Brčić), u novije vrijeme je restauriran te nosi ime košarkaša svjetskog glasa „Dvor Krešimir Ćosić“. Na malom brežuljku iznad Gornjeg Sela smještena je crkvica Svih Svetih sagrađena u 12. ili 13. stoljeću. A kratkim usponom od crkvice dolazi se do vidikovca Stražica sa kojeg puca predivan pogled na veći dio Ugljana.
Gornje Selo
Muline
Na samom kraju otoka smjestio se posljednji zaseok mjesta Ugljan - Muline. Muline obiluje divnim plažama, uređenim stazama, uz obalu i u unutrašnjosti, za pješačenje i biciklizam, a pošto ima luku i privezište kao svoju destinaciju rado ga odabiru nautičari. U Mulinama se nalazi najznačajniji arheološki lokalitet na otoku Ugljanu iz 1. stoljeća s ostacima velike antičke uljare u kojoj se proizvodilo čuveno Liburnsko ulje. Ta je uljara bila jedna od najjačih na Mediteranu, a pored njenih ostataka danas se nalazi vjerna replika u prirodnoj veličini.
Muline
Guduće
Malen broj zaseoka/nastanjenih mjesta na otoku ne nalazi se na sjevernoj strani Ugljana koju od Zadra dijeli par nautičkih milja. Jedan od tih zaseoka je Guduće. Mirno i spokojno, predstavlja idealno mjesto za odmor od gradske buke, neprestane zvonjave mobilnih telefona, ogromne količine mail-ova i pretrpanog rasporeda. Budući je smješten na južnoj strani Ugljana, iz Guduća se pruža neometan pogled na susjedne otoke Iž, Ravu, Sestrunj i Dugi otok. U neposrednoj blizini zaseoka Guduće nalazi se najstarija sačuvana crkva u mjestu Ugljan – crkva sv. Kuzme i Damjana koja datira iz 11. ili 12. stoljeća. Prema legendi, sagradio ju je kao zavjetnu crkvu trgovac Torricella koji se spasio u brodolomu i doplivao na to mjesto.
Guduće
Fortoština
Uz Guduće, Fortoština je jedini zaseok mjesta Ugljan smješten na južnoj strani otoka. Upravo ta pozicija omogućava neometan pogled, sa plaže Lučica, na susjedne otoke Iž i Dugi otok. Život Ugljanaca usko je vezan uz more. Tijekom povijesti veliki broj žitelja mjesta bili su pomorci ili ribari. I danas skoro svaka obitelj ima svoj brod sa kojim se otisnu na pučinu i provode ugodne sate u ribolovu, lignjolovu ili kupanju. Tragovi povezanosti Ugljanaca i mora mogu se pronaći u Fortoštini, na plaži Lučica na kojoj se nalazi niz malih prostorija, ostava sa vratima raznih boja u kojima su, i u kojima još uvijek Fotrošćani pohranjuju mreže, alat, kabanice, svjetiljke i ostale potrepštine za plovidbu i ribolov.
Fortoština
Varoš
Boćanje je jedan od najpopularnijih sportova u Ugljanu. Svaki zaseok ima svoje boćalište (zog) na kojem igraju i žene i muškarci. Ništa drugačije nije ni u zaseoku Varoš gdje se u centru, na malom „trgu“ nalazi boćalište na kojem se muška i ženska ekipa Varoši priprema za tradicionalni turnir u boćanju „ŠUG KUP“.
U Varošu se nalazi crkva Sv. Hipolita i Kasijana sagrađena u 11. ili 13. stoljeću koja se u dokumentima prvi puta spominje 1374. godine. U prošlosti tamo su se pokapale nekrštene preminule osobe.